Aký je záujem o automat v Bratislave?
Od prvej prezentácie v slovenskom hackerspace ProgressBar 21. novembra 2013 sa predalo asi 80 bitcoinov. Najväcší záujem bol pocas prudkého rastu ceny bitcoinov na konci novembra a zaciatku decembra. Od druhej polovice decembra sa dopyt stabilizoval. Ocakávam, že ešte porastie s rastúcou bitcoinovou ekonomikou, ale aj so znížením predajnej ceny, co umožní najbližší upgrade softvéru bitcoinového automatu.
Ako automat funguje? Vydáva mince, alebo len pripisuje císla do penaženky?
Bitcoinový automat od spolocnosti Lamassu je jednosmerný. To znamená, že len prijíma bankovky (žiadne mince) a za ne predáva bitcoiny v ich elektronickej podobe. Funguje jednoducho. Najprv nacíta QR kód vašej bitcoinovej penaženky, potom vložíte hotovost, a následne bude odpovedajúci pocet bitcoinov prevedený do vašej penaženky. Nemusíte pritom kúpit celý bitcoin. Môžete nakúpit aj jeho zlomok výmenou napríklad za 5-eurovú bankovku.
Preco bitcoin láka ludí?
Z podobných dôvodov ako zlato. Centrálna banka, ani nikto iný, ho nemôže vyrobit ci duplikovat. Ak ho máte doma, nemôže štát zablokovat prístup k vášmu depozitu alebo zobrat podiel z vášho vkladu. Je nositelom hodnoty po celom svete. Navyše sú každorocné prírastky bitcoinov ako aj ich konecné množstvo pevne urcené a transparentné, sú jednoducho prenosné a prevoditelné, a to s minimálnymi alebo nulovými nákladmi. Dá sa s nimi platit na internete a nemajú fyzickú podobu, co zjednodušuje ich zabezpecenie. Bitcoin dokáže ovela viac. Mnoho atraktívnych vlastností ešte neuzrelo svetlo sveta.
Kto si kupuje bitcoiny?
Zákazníkov poznám len podla adries ich bitcoinových penaženiek, takže o nich viem velmi málo. Niektorých poznám aj osobne, a môžem povedat, že ludia kupujúci bitcoiny prichádzajú z rôznych sfér, miest i vekových kategórii... Zatial však výrazne prevažujú muži.
Akú odozvu má bitcoin na Slovensku?
Bitcoin si vdaka vlastnostiam i prudkému rastu ceny za posledný rok získal mnoho ludí, a to aj mimo sféry IT. Coraz viac sa ludia z podnikatelskej sféry zamýšlajú nad tým, ako by mohol byt prínosný pre ich biznis nielen ako mena, ale aj ako efektívny transakcný systém. Mnohí tiež v bitcoinoch vidia investicnú príležitost a zacínajú im dávat miesto vo svojom portfóliu.
Preco by si ludia mali bitcoiny kupovat, nie je jednoduchšie vytažit si ich?
Možnost tažby bitcoinov dáva ilúziu, že sa k nim dá dostat zadarmo. V skutocnosti potrebujete pre efektívne taženie do hardvéru investovat tisíce eur a musíte sa pripravit aj na vyššie úcty za elektrinu, hluk a teplo, ktoré tieto prístroje okrem bitcoinov generujú. Zároven hardvér velmi rýchlo zastaráva, takže cast získaných bitcoinov treba pre udržanie výnosnosti reinvestovat do dalšieho hardvéru. Omnoho jednoduchšie sa k bitcoinom dostanete tak, že si ich kúpite. Kúpa však tiež nie je jednoduchá. Ak nežijete v jednom z mála miest na Zemi, kde je v prevádzke bitcoinový automat, máte možnost podstúpit administratívne nárocnú registráciu sa na burze, a po medzinárodných bankových prevodoch nakupovat/obchodovat priamo na nej, alebo môžete reagovat na inzerát a stretnút sa s predajcom naživo. Netreba zabúdat ani na možnost predat svoje tovary ci služby za bitcoiny.
Na kolkých miestach na Slovensku sa už dá bitcoinami platit?
Medzi prvými bola reštaurácia s rýchlym obcerstvením Subway v Bratislave na Rajskej ulici, kde bol bitcoinový automat umiestnený pocas prvých dvoch týždnov prevádzky. Na Slovensku dnes bitcoin akceptuje okolo 30 spolocností. Nájdete ich na coinmap.org. Ocakávam, že pocet bude rást aj tento rok a postupne sa medzi akceptujúcimi objavia aj známejšie mena súkromného sektora.
Paul Krugman nedávno na blogu bitcoin spochybnil, neverí v jeho budúcnost. Co si o tom myslíte?
Paul Krugman neveril ani internetu... To, že je niekto nositelom Nobelovej ceny, môže znamenat, že vás ludia budú pocúvat, ale rozhodne to neznamená, že máte pravdu. Krugman však nie je jediným kritikom bitcoinu. Väcšina kritiky pramení z neporozumenia základných konceptov virtuálnej meny, odmietania princípov volného trhu, subjektívneho pohladu na pojem vnútornej hodnoty a vo všeobecnosti z nazerania na fungovanie ekonomiky cez optiku keynesianskej školy. Nechcem tým povedat, že bitcoin je definitívnym riešením do budúcnosti, no ak nieco ohrozí budúcnost bitcoin, nebudú to nepodložené argumenty dnešných kritikov.
Nie je bitcoin najmä peniazmi pre nelegálnu obchodnú cinnost?
Odpoved na túto otázku je rovnaká, ako keby ste sa pýtali na eurá, doláre a podobne. Každá mena, ktorá je užitocná pre legálne transakcie, je užitocná aj pre tie nelegálne. Tak ako eurová ci dolárová, tak ani bitcoinová ekonomika nie je postavená na nelegálnej obchodnej cinnosti, ale zamedzenie využitia akejkolvek meny pri takýchto operáciách je nepredstavitelné.
Bitcoin ale dokáže riešit mnoho ekonomických problémov, ktoré vznikajú síce legálnou ale všeobecne neprospešnou obchodnou cinnostou najmä v rámci bankového systému.
Co hovoríte na dramatický vývoj kurzu bitcoinu?
Kurz sa v posledných týždnoch ustálil a špekuluje sa o tom, že bitcoin opät vošiel do stabilnej fázy medzi dvoma prudkými rastami tak, ako tomu bolo už dva krát v jeho krátkej histórii. Pred volatilitou sa obchodníci môžu chránit využitím služieb platobného sprostredkovatela ako napr. BitPay, ktorý zabezpecí, ze aj pri platbe v bitcoinoch bude na váš úcet pripísaná eurová cena predávaného tovaru bez ohladu na výkyvy kurzu. Dlhodobo sa však ocakáva rastúci trend ceny bitcoinu, a tak môže predajca prijate bitcoiny držat do doby, ked ich predá so ziskom, alebo do doby, ked ich budú akceptovat jeho dodávatelia.