31. augusta 2014

Reakcia na otazky Ondřeje Vyhnanovskeho z Lidovych novin

1) Jsou obchodníci, kteří měnu přijímají? Kolik jich je a jak rychle toto číslo roste?
Ano, obchodnikov, ktori prijimaju menu je mnoho a ich pocet rastie nielen u nas ale aj po celom svete. Podla coinmap.org je na Slovensku asi 40 a v Cechach asi 70 takychto spolocnosti. Pocet spolocnosti uvedenych na tomto servri sa za posledny rok viac nez zdvadsatnasobil, a to nie su zahrnute 10-tisice e-shopov. Obchodnici Bitcoin vnimaju vo viacerych rovinach. Velku ulohu zohrava aktualny marketingovy potencial spojeny s akceptovanim bitcoinov, no zaujimava je aj moznost uspor transakcnych nakladov nielen vo vztahu so zakaznikom ale aj s medzinarodnymi partnermi. Nezanedbatelnou je tiez motivacia prihlasit sa k hodnotam volneho trhu a poctivych penazi, ktore Bitcoin reprezentuje. Brdiacim elementom je na druhej strane legislativna neistota, ktora prameni z pomaleho procesu legislativnych zmien reagujucich na technologicke inovacie akou je Bitcoin.

2) Potýká se Bitcoin v tuzemsku s nějakými problémy?
Bitcoin prinasa vsetky pozitiva aj negativa volneho neregulovaneho trhu spojeneho s technologickou novinkou. Z hladiska bezneho spotrebitela je Bitcoin vysoko rizikovym aktivom, a to hlavne z toho dovodu, ze nakladanie s bitcoinami si v sucasnosti vyzaduje nemalu uroven znalosti v oblasti informacnych technologii ako aj pocitacovej bezpecnosti. V sucasnosti vsak uz vznikaju spolocnosti, sluzby a produkty, ktore pomozu preklenut medzeru medzi komplexitou bitcoinoveho ekosystemu a moznostami bezneho spotrebitela tak, aby v dohladnej dobe mohli vyuzit benefity tejto novej technologie ako spolocnosti tak aj spotrebitelia.

3) Probíhají snahy Bitcoin nějak uzákonit či jinak "zlegitimizovat"?
Prevazna vacsina bitcoinovej komunity vnima Bitcoin ako alternativu ku v sucasnosti “legitimnemu” financnemu systemu. To, ze si tento system vyzaduje alternativu, zaroven poukazuje na to, ze “legitimizacia” nezarucuje kvalitu, doveryhodnost ani udrzatelnost. Mnohi preto zastavaju nazor, ze Bitcoin ziadnu “legitimizaciu” nepotrebuje tak, ako “legitimizaciu” nepotreboval objav, ze Zem sa toci okolo Slnka. O tom, ze Bitcoin nie je akasi pyramidova hra, sa musi kazdy presvedcit sam. Ak je Bitcoin skutocne lepsi, ako iny znamy financny system ci ina mena, skor ci neskor budu skeptici v mensine.
Na druhej strane sa neda cakat, ze skupiny zastupujuce zaujmy vlad, centralnych bank a celeho bankoveho sektora budu necinne sledovat etablovanie virtualnych mien na svojich trhoch. Ocakava sa zavedenie viac ci menej nepriaznivych regulacii a legislativy samozrejme v zaujme ochrany sportrebitela, boja proti financovaniu terorizmu a praniu spinavych penazi. Preto vznikaju aj lobbingove skupiny zastupujuce zaujmy virtualnych mien a volneho trhu. Na to, ako to dopadne, si budeme musiet pockat este nejaky ten rok.

4) Jak chcete zajistit váženost této měny?
Podobne ako s “legitimitou” aj “vazenost” je akysi nejasny abstraktny pojem. Vazenost beznych mien dnes nie je ziskana vdaka ich vlastnostiam, ale ako vysledok politiky a mocenskeho boja. Ziadna z mien nie je nicim kryta, a tak su ich drzitelia odkazani znasat nasledky menovej politiky tej ktorej centralnej banky. Tie zriedka buduju vazenost meny – skor naopak. Vdaka tomu, ze Bitcoin neriadia ludia, ma sancu vybudovat si vacsiu vazenost ako ktorakolvek ina mena. Len k tomu musi dostat prilezitost...

13. augusta 2014

Reakcia na otazky Jozefa Tvardzika a Petra Brejcaka z Trendu

Aké máte skúsenosti s automatom, ktorý je v prevádzke v Bratislave? Máte k dispozícii aj štatistiky, kolko ludí sa tam denne zastaví alebo aký má obrat?
Zjavne sa však uchytil, kedže otvárate další v Košiciach. Myslíte si, že je tam dostatocný dopyt po takýchto službách?
Ovplyvnilo správanie sa vašich zákazníkov, ktorí využívajú tento bankomat, krach burzy Mt.Gox?
Dá sa bitcoinom stále verit? Práve jeho anonymita zaprícinila to, že krádež bitcoinov na Mt. Gox je nevystopovatelná. Aký na to máte názor?


Za spolocnost Decentral Plan s.r.o. bude s Vami komunikovat Maros Halama, ktory Vam da vsetky informacie o spolocnosti ako aj o automate v KE.

Co sa tyka automatu v BA, ten ma za sebou problemove obdobie, ktore, verim, uzavriem v najblizsich dnoch. To znamena, ze automat mal softverove problemy, a to nielen tykajuce sa softveru samotneho automatu, ale aj servra, ktory zabezpecuje jeho cinnost. Obe casti boli v poslednych dnoch preinstalovane/upgradovane a v sucasnosti sledujem stabilitu softveru, aby som automat mohol opat prehlasit za schopny prevadzky, t.j. automat aktualne funguje. Problemy sa tiahli vpodstate od jeho uvedenia a vyrobca Lamassu nielenze nedokazal promptne riesit vznikajuce problemy, ale do dnesneho dna nedokoncil vyvoj back-endoveho softveru pre spravu automatu... Cez automat sa od zaciatku jeho prevadzky predalo cca 200 bitcoinov. V poslednom obdobi bol vsak predaj znacne obmedzeny kvoli castym vypadkom. Od kosickeho automatu si slubujeme sirsie moznosti uplatnenia ako aj vacsiu stabilitu.

Statistiky o ludoch pouzivajucich automat nemam, lebo automat ziadne take udaje nezaznamenava, coho ucelom je aj chranit sukromie zakaznikov.

Odhliadnuc od vypadkov mozno hovorit o uspechu, ale rozhodovanie o dalsom automate nebolo postavene len na vysledkoch automatu v Bratislave. Bitcoin na celom svete ukazuje svoju zivotaschopnost a coraz viac ludi veri v jeho svetlu buducnost. Aj preto vznikla spolocnost Decentral Plan s.r.o., aby tuto prevratnu technologiu a s nou spojene riesenia spristupnila aj na vychode republiky.

Mt.Gox je trpkou lekciou o neregulovanom volnom trhu pre vsetkych bitcoinovych nadsencov. Napriek obrovskym stratam tato udalost nezmenila nic na postoji zastancov virtualnych mien voci ich regulacii. Mnoho ludi je vsak ostrazitejsich vo svojom rozhodovani a najma zabezpeceni svojich bitcoinov, co je dolezite pre buducnost virtualnych mien. Napriek relativnej anonymite bitcoinov, je celkom dobre zname, kde sa ukradnute bitcoiny nachadzaju. Bitcoin totiz umoznuje sledovat vsetky transakcie. Ak poznate adresy bitcoinovych penazeniek patriacich Mt.Gox, a tie su zname, mozete sledovat kazdy pohyb bitcoinov, ktore kedysi boli v tychto penazenkach. Taku transparentnost nema ziadny iny financny system na svete. Co v pripade bitcoinov ale nie je mozne/jednoduche, je identifikacia drzitela danej penazenky. Kazdopadne je kazdy z kradnutych bitcoinov vystopovatelny, a tak je celkom lahko predstavitelne, ze v buducnosti sa budete moct rozhodnut, ci prijmete bitcoiny, ktore budu na akomsi "blackliste". V celej tejto story si treba uvedomit jednu podstatnu vec - tu zlyhal ludsky faktor, nie Bitcoin. Lahko to mozno prirovnat ku krachu banky, kedy tiez nevinite napr. Euro ale skor manazment banky. Pri tejto paralele je vhodne uviest aj to, ze kym za zlyhania bank casto platia danovi poplatnici krajin, ktore tieto banky zachranuju, na volnom neregulovanom trhu nesie plnu zodpovednost za svoje zlyhanie manazment skrachovanej spolocnosti a dosledky krachu znasaju len veritelia tejto spolocnosti. Bitcoin je nositelom zdravych principov fungovania ekonomiky, co by sa casom malo prejavit v raste jeho doveryhodnosti a hodnoty.