2. mája 2016

Reakcia na otazky Vojtěcha Wolfa z Lidovych novin

Mění něco odhalení totožnosti strůjce bitcoinu, kterým je Craig Wright?
Pokud ano, co? Vidíte deanonymizaci strůjce nějaká rizika pro bitcoin. Pokud ano, které? Pokud ne, proč ne?


Skutocna identita Satoshiho Nakamoto je zaujimava skor pre senzacie-chtive media. Craig Wright zatial dostatocne nepreukazal, ze je Satoshi Nakamoto. Aj keby bola Satoshiho identita odhalena, technicky sa nic na stave a buducnosti Bitcoinu nemeni, kedze jednotlivec nema na chod siete takmer ziadny vplyv. Mozno by sa dalo diskutovat o tom, ci by dokazal ideologicky na svoju stranu stiahnut dostatocne velku cast bitcoinovej komunity, aby takto ovplyvnil smerovanie Bitcoinu. Ale myslim, ze to je skor riadene sutazou technickych rieseni ako osobnymi nazormi nejakeho vodcu.


Skutecne mu verite, ze je zakladatelem? Nemuze jit jen o jeho osobni PR?

Neverim. Diskutujuci na Reddit vyvracaju kredibilitu jeho vyhlaseni. Satoshi Nakamoto venoval urcite usilie tomu, aby zostal v anonymite. Nevidim dovod, preco by v tomto menil svoje rozhodnutie. Naopak si viem predstavit motivaciu ineho cloveka profitovat z inpersonifikacie Satoshiho. Doveryhodnost ludi je na mile vzdialena doveryhodnosti bitcoinovych transakcii :-)

7. apríla 2016

Reakcia na otazky Martina Karlíka z NextFuture

Ako si Bitcoin viedol v minulom roku, aký progres i možnosť využitia zaznamenal na Slovensku, konkrétne či nastala expanzia a ako vidíte jeho budúcnosť. V čom môže finančníkovi uľahčiť prácu, aké sú jeho výhody a aké zase nevýhody. Aké legislatívne procesy by napríklad mohli uľahčiť jeho používanie a pod.

Za posledny rok popularita Bitcoinu dalej rastla a jeho vyuzitie vnimane cez pocet transakcii sa zdvojnasobilo. Pokracoval aj prilev investicii, ktory za poslednych 12 mesiacov dosiahol globalne viac nez 420 mil. USD, z coho asi 10% tvorili investicie v Europe. Vyvoj ceny bitcoinu sa stabilizoval, pricom trend je rastuci. Za rok 2015 bol bitcoin bol najvykonnejsou, resp. najviac zhodnotenou menou na svete. Vzhladom na aktualne politiky centralnych bank a vlad (negativne urokove sadzby, tlacenie novych penazi, snahy o zamedzenie pouzivania hotovosti a pohybu kapitalu a i.), a tiez vzhladom na fakt, ze v tomto roku sa tvorba bitcoinov spomali na polovicu, mozno nadalej ocakavat posilnovanie tejto meny. Posilnovanie bitcoinu by malo byt podporene aj dalsim rastom vyuzitelnosti Bitcoinu vdaka uvadzaniu novych sluzieb, ako napr. nedavno spusteneho decentralizovaneho trhu OpenBazaar. Na druhej strane sa ale Bitcoin bude musiet vysporiadat s riesenim skalovatelnosti systemu tak, aby adekvatne pokryl potreby jeho pouzivatelov. V sucasnosti sa hlada vhodna modifikacia systemu, na ktorej sa zhodne prevazna vacsina ucastnikov siete.

Ako je zname, Bitcoin nie je len virtualnou menou, ale aj transakcnym systemom vo forme akejsi decentralizovanej uctovnej knihy, ktora je neustale synchronizovana medzi ucastnikmi siete. Sucasne mozno o bitcoinoch hovorit ako o programovatelnych peniazoch. To su len niektore z vlastnosti, ktore robia blockchainovu technologiu zaujimavou pre financny sektor. Uplatnit by sa mala najma v systemoch medzibankoveho zuctovania, na financnych trhoch, ci pri medzinarodnych prevodoch. Moznosti uplatnenia tejto technologie nie su viazane len financny sektor. Casto sa spominaju tzv. smart contracts, cize programaticky zachytene dohody medzi dvoma a viacerymi stranami ulozene a vykonatelne prostrednictvom blockchainu. Ich vyuzitie je v buducnosti pravdepodobne ako v sukromnom sektore tak aj pri riadeni statu.

Co sa tyka legislativy, vseobecne rozsireny je nazor, ze by nemala stat v ceste uplatnovania tejto novej technologie a objavovania moznosti jej dalsieho vyuzitia pre dobro celej spolocnosti. Za vacsiu hrozbu je vsak povazovany bitcoin ako virtualna mena, ktora moze v buducnosti okrem ineho znizit efektivitu monetarnej politiky a dat ludom moznosti plnej kontroly nad svojim penaznym majetkom a jeho prevodmi. Je pravdepodobne, ze ked dojde ku takemu konfilktu so zaujmami statu ci centralnej banky, budu podniknute legislativne kroky s cielom obmedzenia pouzivania virtualnych mien.

Vyvoj v oblasti virtualnych mien na Slovensku je pozvolny. Zaujem obchodnikov akceptovat bitcoin rastie len pomaly. Napriek tomu dnes za bitcoiny na Slovensku kupite uz pestru skalu sluzieb a produktov od kavy, cez hodiny lietania az po diamanty. Niekolko spolocnosti vsak bitcoin vyuziva aj aktivnejsie, a zaroven sa s touto technologiou dalej experimentuje a vytvaraju sa aj jej lokalne aplikacie. Postupne tak rastu timy odbornikov na tuto oblast, ktori mozu byt velmi ziadani uz v blizkej buducnosti. Stale vsak cakame na objavenie tejto temy na akademickej pode.

18. marca 2016

mojBitcoin DIAMONDS

Spoločnosť 0011 s.r.o. je od uvedenia prvého bitcoinoveho automatu v Európe aktívnym hráčom pri budovaní bitcoinovej ekonomiky. Ide o snahy popularizácie virtuálnej meny bitcoin s cieľom zapojenia takého množstva subjektov, ktoré umožní každému jednotlivcovi plnohodnotnú existenciu bez potreby nakladania s inými bežnými menami.

Malým krokom v tejto snahe je uvedenie novej služby v portfóliu spoločnosti. V spolupráci s renomovanou spoločnosťou Diamonds International Corporation ponúkame od dnešného dňa možnosť nákupu diamantov za bitcoiny. K dispozícii sú certifikované investičné diamanty, šperky a hodinky. Všetky nákupy za bitcoiny sú cenovo zvýhodnené, a pre týchto zákazníkov máme pripravené aj špeciálne akcie.

A prečo práve diamanty? Podobne ako v prípade bitcoinu ide o žiadanú komoditu v limitovanom množstve, kde získanie ďalšej jednotky je časovo a finančne náročné. Obe komodity sú trvalým uchovávateľom hodnoty, bitcoin je výborne prevoditeľný, no diamant má navyše aj fyzickú formu a estetický rozmer. Preto veríme, že držitelia bitcoinov ocenia túto možnosť pri diverzifikácii svojich investícií, a zároveň budeme dúfať, že bitcoinu dajú šancu aj tí ďalší, ktorí dokážu oceniť lesk a krásu diamantov.

Ďalšie informácie nájdete na http://diamonds.0011.sk