Ano, trhy s kryptomenami su citlive na spravy tykajuce sa vstupu kryptomien na tradicne financne trhy. Na jednej strane moze byt zapojenie institucionalnych investorov pozitivnym signalom, no kryptomeny ako bitcoin vznikli a existuju ako nezavisle, neutralne a neregulovane aktiva. Ich existencia a dalsie napredovanie nie su postavene na ziskani licencii od regulatorov alebo pristupu na financne trhy. Vacsina globalnej populacie potrebuje nieco ine ako dalsi fond pre svoje dochodkove poistenie.
Spoluzakladateľ etherea Vitalik Buterin povedal v rozhovore pre Bloomberg, že dni vysokého rastu kryptomien sa zrejme už skončili. Má pravdu?
Vitalik uz cez Twitter poopravil interpretaciu jeho vyjadreni pre Bloomberg. Hovori, ze sa neda cakat 1000-nasobny (t.j. 100 000 %) rast trhu s kryptomenami, a ze dalsie impulzy pre rast musia prist zo skutocnej uztikovej hodnoty, a nie medialnej pozornosti. V porovnani s vykonnostou akciovych, ci komoditnych trhov, fondov, terminovanych vkladov a pod. je v kryptomenach ovela vacsi potencial na rast, ktory mozme oznacit za vysoky.
Môžu sa kryptomeny uchytiť aj v takých krajinách ako Venezuela, kde ľudia neveria domácej mene?
Nielenze mozu, ale v skutocnosti sa to deje. Vacsina populacie Venezuely sice nema moznosti a vedomosti, aby dokazali svoj majetok ochranit unikom do kryptomien, ale ti, ktori ich maju, to robia, aby zabezpecili svoje rodiny a svoju buducnost. Venezuelu vnimame ako velmi vzdialeny odstrasujuci pripad, ale aj ECB sa sprava podobne a sustavne vytvara nove peniaze, cim okrada vsetkych eurovych sporitelov. Tempo tvorby penazi v EU je nastastie pomalsie, a tak sa dari drzat spolocnost a ekonomiku v relativnom pokoji.
Je pridaná hodnota kryptomien a blockchainu najmä v efektívnosti a rýchlosti platby?
Ano aj, ale je to len mala cast pridanej hodnoty kryptomeny ako bitcoin. Za ovela dolezitejsie prinosy povazujem moznost vykonavat transakcie bez prostrednika, oslobodenie sa od zasahovania tretich stran do nakladania s vlastnym majetkom a neinflacnu menovu politiku, a teda moznost uchovania hodnoty.
Ako sa môžu v budúcnosti vysoké transakčné náklady na platby bitcoinom znižovať?
V sucasnosti su transakcne naklady na platby bitcoinom nizke – na urovni centov za transakciu. Existuje uz dalsia vrstva bitcoinoveho blockchainu, ktora sa vola Lightning Network. Tu su transakcie radovo lacnejsie a tato siet je schopna spracovat tisice transakcii za sekundu. Lightning Network a dalsie zlepsenia pripravuju bitcoin na ovela vacsie vyuzitie ako je tomu dnes.
Na čo všetko sa môžu v budúcnosti kryptomeny využívať? Asi na platbu za kávu nie?
Kryptomeny ako bitcoin sa stavaju stale lepsimi peniazmi, ktore umoznia efektivne prevody hodnoty miliard dolarov cez cely svet, ale aj platbu za kavu v lokalnej kaviarni. Zaroven pojde o najlepsieho uchovavatela hodnoty. Ine kryptomeny na seba viazu dalsie funkcie a stavaju sa programovatelnymi nosicmi hodnoty. Do hladania uzitocnych aplikacii tejto technologie sa investuje obrovske mnozstvo penazi, a tato oblast pritahuje vela sikovnych ludi, no na to, ktore z idei sa stanu Googlom ci Facebookom blockchainov, si budeme musiet este pockat...
Budú vydavatelia kryptomien spolupracovať s bankami či inými hráčmi na finančnom trhu?
Ak ide o decentralizovane kryptomeny, tak tam je takato spolupraca tazko predstavitelna, kedze nikto nema dostatocnu moc, aby zastupoval celu kryptomenu. Bez decentralizacie vsak kryptomeny stracaju velku cast dovery a to tym, ze dovera v centralizovanu kryptomenu je limitovana doverou v riadiaci centralny subjekt a jeho schopnosti odolavat roznym tlakom na nevhodne zasahy do takej kryptomeny. Takym prikladom je napr. kryptomena Petro vydavana vo Venezuele, ktora je udajne kryta barelom venezuelskej ropy... Domnievam sa, ze pre ludi su zaujimavejsie decentralizovane kryptomeny, a preto by mali byt zaujimavejsie aj pre banky a inych hracov na financnom trhu, ak chcu z tohto zaujmu profitovat. Za bitcoin vsak na meeting nikto nepride – financne institucie sa ale mozu chopit sance a stat sa ucastinikom tejto siete ako kazdy iny.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára