25. mája 2017

Reakcia na otazky Romana Cuprika zo SME / Slovak Spectator

Prečo sa táto mena stala tak populárnou?

Kazdy, kto nakupuje bitcoiny ma na to svoje dovody. Niektori sa snazia ochranit svoj majetok, ked ich lokalna mena im to neumoznuje – to su najma pripady Venezuely ci Indie, ale dlhodobo svoju hodnotu nedokaze udrzat ani euro ci dolar. Ini vyuzivaju bitcoin ako prostriedok medzinarodneho obchodu a pristupu na volne trhy, akym bol aj jeden z prvych impulzov rastu bitcoinu – Silk Road. Bitcoin a blockchain tiez ponukaju moznosti integracie informacnych systemov. A v neposlednom rade je bitcoin pre mnohych vysoko vynosnou investiciou, resp. nastrojom spekulacie na trhoch s touto a inymi virtualnymi menami.

Do akej miery je bitcoin sledovateľný? 

Bitcoin je jednou z najtransparentnejsich mien na svete. Kazdy ma pristup ku kompletnej transakcnej historii. Transakcie sa deju medzi bitcoinovymi adresami alebo penazenkami, ktorych vlastnici vsak nie su znami. Sú spoločnosti, ktoré sa zaoberajú analýzou týchto pohybov a snazia sa robit zavery o ich pozadi a ucastnikoch. Existuju vsak postupy a alternativne kryptomeny, ktore takuto analyzu vyrazne komplikuju. Ich znalost je potrebna najma pri pohybe v prostredi Darknetu, resp. trhov, ktore vznikli po zaniku Silk Road.

Napriek svojej popularite nie je táto mena úplne bezpečná. Prvá burza s asi 70 percentami všetkých transakcií bitcoinov sa rozpadla a ľudia prišli o svoje peniaze. Ako sa tomu dá zabrániť? 

Mena bitcoin je uplne bezpecna. Za viac nez 8 rokov jej existencie nedoslo k jedinemu vypadku ci prelomeniu dohodnuteho protokolu. Ano, mnohi ludia prisli o svoje bitcoiny. Bud k nim stratili kluce, alebo ich zverili niekomu, kto nebol hodny dovery a pripravil ich o zverene bitcoiny, alebo sa stali obetami hackerov, ktori kluce ukradli a pod. Taketo spravanie ludi ale pozname aj z bezneho sveta, ked napr. oklamane dochodkyne uveria svojim virtualnym vnukom a vydaju im svoje uspory. Tak isto ako ked v tychto pripadoch nevinime za ludske zlyhanie menu euro, nemali by sme z podobnych dovodov vnimat bitcoin ako malo bezpecnu menu.
Cim lepsie chranite kluce ku svojim bitcoinom, tym je mensia pravdepodobnost, ze o ne pridete. Toto si vyzaduje iste technicke znalosti a aspon zbeznu orientaciu vo svete IT bezpecnosti. Prakticky to napr. znamena, že burzy ľudia využijú len na nakup a predaj bitcoinov, ale bitcoiny uchovávajú napr. pomocou bezpecnych hardverovych penazeniek alebo uplne offline.

Na internete sú aj sťažností od ľudí, ktorí si zriadili virtuálnu peňaženku na bitcoiny a prevádzkovateľ im žiadne bitociny za ich peniaze nedal. Stáva sa to často? 

V neregulovanom svete virtualnych mien platia dve zasadne poucky:
1) Ak nemate k bitcoinom privatny kluc, bitcoiny nie su vase.
2) Nikomu neverte.
Ti, ktori ich maju na pamati, maju vacsiu sancu, ze svoje bitcoiny dokazu uchranit. Svet decentralizovanych virtualnych mien kladie celu zodpovednost na kazdeho jednotlivca, co je mnohym neprijemne, kedze su zvyknuti na iste zachranne siete, zachanne balicky a pod. Ucastnici bitcoinovej ekonomiky vsak nie su chraneni vladami ci centralnymi bankami. Napriek tomu cely system funguje a oceni ho aj kazdy jednotlivec, ktory je schopny tuto zodpovednost zobrat na svoje plecia.
Kriminalne zivly, smejdi a podobna haved sa vzdy budu snazit obohatit na ukor inych. Cim viac bude rast popularita bitcoinu, tym viac bude pritahovat aj tieto skupiny obyvatelstva. Ostrazitost a sustavne vzdelavanie sa su teda vzdy na mieste.

Čo ešte užívateľom hrozí? 

V sucasnosti zaznamenavame velky boom alternativnych kryptomien, ktorych tvorcovia lákajú ľudí, aby si ich kúpili. Využívajú masívnu kampaň a sľubujú vysoké zhodnotenie peňazí. V niektorych pripadoch (ako napr. OneCoin) ide o podvod, v inych pripadoch mozu taketo nove projekty predstavovat naozajstne prilezitosti, ktore dokazu prerazit a znasobit svoju hodnotu. Situacia je prirovnatelna k investiciam do start-upov, kde uspech sa dostavi mozno v 1 z 10, ale zhodnotenie uspesneho start-upu moze prevysit straty z investicii do 9 neuspesnych.

Prečo by som sa nemal báť, že prídem o bitcoiny, ktoré som si kúpil vo Vašom bankomate? 

Mali by ste sa báť, a strach by vám mal pomôcť robiť kroky, ktoré by vaše obavy minimalizovali. Ak viete, že so sebou v mobile nosíte kľúč k bitcoinom, ktoré ste si kúpili v automate, tak by ste umerne tomu mali chranit svoj mobil ako aj kluce v nom, napr. ich zalohovanim. Je dobré začať s malým množstvom peňazí, vyskúšať si tieto transakcie a učiť sa chrániť si ich.

Prečo ste sa rozhodli postaviť bitcoinový automat v Bratislave? 

Chcel som umožniť vznikajucej komunite a prvym odvazlivcom na Slovensku jednoduchsi pristup k bitcoinom. Väčšina ľudí spočiatku nechce nakupovať bitcoiny cez internet, kde musí vytvoriť účet na burze a posielať im ofotený občiansky preukaz či pas a poskytnut dalsie osobne informacie. Chcú si to len vyskúšať a automat im to umožní bez toho, aby o sebe poskytovali takéto údaje.

V čom vás bitcoin oslovil? 

Pozerám sa na to v širšom kontexte. Je to moznost volby povedat nie znamym monetarnym a fiskalnym politikam, resp. menam, ktore okradaju ludi o ich uspory, ktore su pouzivane na financovanie vojen, branenie volneho obchodu a pod. Bitcoin týmto menám nastavuje zrkadlo. Dopyt po bitcoinoch je dôkazom, že ľudia hladaju unik resp. alternativu k tomu, co im poskytuje ich mena a financne systemy, ktore v mnohych pripadoch zaspali dobu.

Prečo hodnota bitcoinu výrazne neklesá? 

Bitcoin vznikol v roku 2009 a systém ho postupne uvoľňuje čoraz pomalším tempom. Najprv sa do obehu dostalo veľké množstvo bitcoinov a potom čoraz menej a menej.  Konečný počet mincí je pevne stanovený na 21 miliónov a toto číslo systém dosiahne v roku 2140. Princíp tvorby nových jednotiek je podobný ťažbe zlata. Aj to sa dalo najprv pomerne jednoducho ťažiť, no neskôr bolo čoraz vzácnejšie a nakoniec sa vyťaží úplne všetko. V pripade bitcoinu ide teda o deflacnu menu. Je to len jeden z moznych pristupov k moneternej politike, ktory by centralni bankari oznacili za katastroficky pre modernu ekonomiku. Zda sa vsak, ze mnoho ludi ma na monetarnu politiku iny nazor ako centralni bankari.

Koľko majetku máte v bitcoinoch? 

Drzim sa pravidla, ze v bitcoinoch mam len tolko uspor, kolko som ochotny stratit. Stále nikto nedokáže garantovať, čo sa s touto menou bude diať. Dôvera v ňu môže byť nalomená zo dňa na deň, stačí ak by sa našla nejaká zásadná technická chyba. To sa ale nikomu zatiaľ nepodarilo.

Clanok bol publikovany 24.5.2017 na strankach SME.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára