1. Co môžu spôsobit útoky hackerov na bitcoin? Ovplyvní to nejakým spôsobom užívatelov?
Aktualne utoky su spojene s istym technickym nedostatkom, ktory umoznuje neopravnene menit ID transakcie, no nie jej obsah. Toto sposobuje problemy najma burzam, ktore sa spoliehaju na tento udaj pri riadeni stavu uctu uzivatela na danej burze v navaznosti na transakcie, ktore prostrednictvom svojho uctu zadava. Ide o nedostatok, o ktorom sa vie od roku 2011, no zatial nebol odstraneny, a to aj preto, ze nepredstavuje vazny problem pre cely system a existuju riesenia, ktore ho uplne eliminuju. Napriek tomu predpokladam, ze sucasne udalosti riesenie tohto nedostatku urychlia. Bitcoin je stale funkcny, no uzivatelia sa mozu stretnut s problemami, ak na prevody pouzivaju burzy alebo servre, kde maju ulozene svoje online penazenky, a to az kym tieto sluzby neaktualizuju svoje systemy.
2. V com je slabina zabezpecenia tejto virtuálnej meny?
Nepoznam ziadnu slabinu tejto virtualnej meny, ktora by umoznila ucastnikovi siete obist protokol, ktorym sa riadi cela siet, a tak ziskat vyhodu voci ostatnym uzivatelom.
3. Je spôsob ako zlepšit bezpecnost?
Bezpecnost Bitcoinu ako systemu je minimalne porovnatelna s bankovymi systemami. Bezpecnost uzivatelov je ale nieco ine. Uzivatel musi dokazat chranit privatne kluce ku svojim bitcoinom, t.j. chranit svoje bitcoiny. V pripade uchovavania bitcoinov na vlastnych zariadenia riskuje utok hackerov, virusov, fyzicke poskodenie, stratu, kradez atd.. Ak sa rozhodne doverovat tretej strane, riskuje ze hackeri prelomia bezpecnostnu infrastrukturu daneho subjektu, ale tak isto moze tento subjekt zneuzit doveru svojich uzivatelov a zmiznut s ich bitcoinami alebo inak obmedzit pristup k nim. Za najbezpecnejsi sposob uchovania bitcoinov sa povazuje tzv. papierova penazenka, ktora umozni uchovat informacie potrebne k narabaniu s bitcoinami na papieri mimo dosahu internetu, a teda aj vsetkych hackerov, virusov a pod. V tomto pripade treba ale mysliet na dobre fyzicke zabezpecenie papierovej penazenky voci zlodejom, ohnu, povodniam a pod.
4. Ako hodnotíte postoj Ruska voci bitcoinu? ( Rusko pred menou varuje, že sa môže zneužit na pranie špinavých penazí a využívat sa na financovanie terorizmu).
Tento rok sa zacne krystalizovat postoj statov k virtualnym menam. Tie su vzhladom na svoje kvality a neutralitu realnou hrozbou narodnych mien, ktore umoznuju aplikaciu menovej politiky podla vole danej vlady, ktora nie je vzdy v prospech celej spolocnosti. Kontrola nad menou ako aj na penaznymi tokmi je silny nastroj, ktoreho sa nechce vzdat ziadna vlada. So zvysujucou hrozbou budu prijimane silnejsie opatrenia proti virtualnym menam. Zatial ide najma o varovania a ociernovanie pojmami ako pranie spinavych penazi ci financovanie terorizmu. 5. Budú útoky podla Vás pokracovat? Utoky na Bitcoin boli a budu. S rastom ceny bitcoinu sa zvysuje aj motivacia najst taky nedostatok, ktory umozni uspesnemu hackerovi zneuzit siet vo svoj prospech. Vzhladom na to, ze zdrojovy kod Bitcoinu je otvoreny, kazdy ma prilezitost pokusit sa o utok. Dosial sa vsak nikto nebol uspesny. Na druhej strane, utoky mozu pomoct odhalit prilezitosti na vylepsenia, a tak spravit siet este odolnejsou. Vsetko zle je na nieco dobre...
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára