5. júna 2018

Reakcia na otazky Romana Cuprika zo SME / Slovak Spectator


RC: Dobrý deň, na Slovensku v priestoroch Data Cube (http://www.data-cube.sk/sk#top-page) vzniká projekt Kelta, ktorý zaujal aj zahraničné médiá či youtuberov, ktorí sa kryptomenám venujú.  Ide o ICO ktoré je momentálne v štádiu zbierania peňazí na nákup výpočtovej techniky do priestorov Data Cube.   http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:kelta.com Chcel by som sa vás v tejto súvislosti opýtať niekoľko otázok.


RC: Sú takéto projekty relevantné alebo ide väčšinou o podvod?

MJ: Pre kryptokomunitu su taketo projekty urcite relevantne. Tzv. cloudmining je vcelku popularny pre tych, ktori chcu profitovat z tazby kryptomien bez potreby obstarania a prevadzkovania potrebneho hardveru. Napriek tomu, ze skratka ICO je casto spajana s prazdnymi slubmi alebo rovno podvodmi, existuje aj viacero serioznych projektov financovanych tymto sposobom. Ak sa tento projekt moze uz teraz prezentovat vlastnym datacentrom, jeho kredibilita sa zda byt daleko vyssia ako velka vacsina ICO projektov, ktore maju len peknu web stranku a whitepaper.

RC: Je riziko investovať peniaze do farmy, ktorá sa ešte nerozbehla?

MJ: Ano, urcite je rizikove investovat do nedokonceneho projektu. Na druhej strane mozu byt s tymto rizikom spojene vyssie vynosy z investicie oproti investicii do hotoveho projektu. Do istej miery sa to da prirovnat k nakupu bytu, ked developer predava byty v priebehu vystavby alebo aj pred jej zacatim. Na jednej strane su ceny lacnejsie ako ceny hotovych bytov, no na druhej strane sa moze stat, ze po dostavani uz nebudu na predaj ziadne byty. Tak sa v pripade tohto projektu moze stat, ze kto si nekupi vypoctovu kapacitu pocas budovania projektu, nebude si mat co kupit, ked bude projekt hotovy, alebo zostavajuca vypoctova kapacita bude na predaj za menej vyhodnych podmienok.

RC: V tomto prípade firma okrem ťažby ponúka výpočtovú silu napríklad pre vedecké výpočty atď. Je to bežné?

MJ: Pri spolocnostiach, ktore poskytuu cloudmining nie je bezne, aby poskytovali vypoctovu silu na vedecke vypocty. Dovodom je hlavne fakt, ze hardver vyrobeny specialne pre ucely tazby kryptomien sa casto neda pouzit na nic ine. Tazba na hardveri, ktory je viac univerzalny, a teda pouzitelny aj na vedecke ucely, je zvycajne menej efektivne. Predpokladam, ze tento projekt bude zostaveny z viacerych typov hardveru tak, aby efektivne pokryl potreby kazdej skupiny zakaznikov. Vhodny hardver, ktory dokaze efektivne premenit elektrinu na pozadovane vysledky zadanych operacii, je len jednou z casti, ktore determinuju ekonomicky zmysel takeho projektu. Dolezitou sucastou bude co najlacnejsie obstaranie elektriny, t.j. za ceny schopne konkurovat lacnym vyrobcom elektriny po celom svete. Lebo prave okolo nich sa koncentruju konkurenti takehoto projektu.  

RC: Ako je to na Slovensku s ťažbou kryptomien? Je tu veľa fariem, sú vôbec legálne?

MJ: Tazbe kryptomien sa aktivne nevenujem a nemam prehlad o aktualnom diani v tejto oblasti na Slovensku. Neviem o tom, ze by tieto cinnosti boli zakazane, takze ich mozno povazovat za povolene. Domnievam sa, ze kym budu kryptomeny vnimane ako technologicky pokrok, a nie ako hrozba pre etablovany financny system a narodne meny, mozu projekty ako tento cakat svetlu buducnost.

Cely clanok bol publikovany 4.6.2018 na strankach SME.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára